Bolesti hlavy a migréna
Bolesť hlavy je asi najčastejší problém dnešnej doby a nepoznám človeka, ktorý by s tým viac či menej nebojoval a to vo všetkých vekových kategóriách. Bolesť hlavy – nepríjemný tlak alebo až pulzujúca bolesť. Medicína pozná viac ako 200 druhov bolesti hlavy. Väčšina ľudí bolesť hlavy prekoná nejakými analgetikami, ale ak sa k bolesti dostavia aj ďalšie symptómy ako je extrémna únava, strata zraku alebo tŕpnutie v ramene, tak vtedy už hovoríme o MIGRÉNE. Definovala by som ju ako pulzujúcu bolesť zväčša v jednej časti hlavy, ktorá nevie prestať. Pri záchvate migrény úplne podliehate bolesti a máte pocit, že prichádzate o energiu, ste nevládni a vnímate bolesť ako utrpenie. Mnohí ľudia opisujú problémy s bolesťou hlavy, ale málo z nich vie, že ide o migrénu.
Je to dedičná choroba a štatisticky sa na migrénu liečia pacienti všetkých vekových skupín.
- 3% detí do 9 rokov
- 5% detí od 10 – 12 rokov
- 5 – 7% populácie dospelých v produktívnom veku, z toho je 62% žien a 38% mužov
V medicíne je migréna zvýšená citlivosť nervového systému na náhle vonkajšie alebo vnútorné podnety. V mozgu sa vylučuje nadmerné množstvo neurotransmiterov, čo spôsobí zápal cievy v mozgu a telo ho vníma ako pulzujúcu bolesť.
Pri bolesti hlavy je potrebné najskôr bolesť stabilizovať a definovať podnety pri jej vzniku. Zistiť spúšťače záchvatu a poznaním signálov tela a tak predchádzať záchvatu alebo obmedziť jeho intenzitu.
NIE JE BOLESŤ AKO BOLESŤ
Je veľmi dôležité si uvedomiť, že bolesť hlavy nemusí byť hneď migréna, ale netreba ju ani ignorovať, lebo je sprievodným znakom mnohých ochorení. Pri bolesti hlavy je potrebné bolesť zadefinovať či sa jedná o tenznú bolesť alebo už ide o migrénu. Až po takejto diferenciálnej diagnostike sa dá určiť o akú bolesť ide a tak stanoviť aj efektívnu liečbu.
Tenzná bolesť – je to skôr tlaková bolesť, bez pulzujúceho charakteru a bez zvyšovania intenzity. Tenzná bolesť neobmedzuje životné aktivity a veľmi často pomôže prechádzka na čerstvom vzduchu alebo jemné šetrné cvičenie. Citlivosť na svetlo a hluk je len výnimočne. Tenzná bolesť hlavy trvá 30 minút do 7 dní
Migréna – je hlavne pulzujúca bolesť – ,,búšenie hlavy“, lokalizovaná, býva silná až obmedzuje životnú aktivitu bežného dňa. Jej príchod môže predchádzať niekoľko príznakov – náhla únava, podráždenosť, zmena nápady alebo opačne príliv energie a ,,záchvat“ tvorivosti, chuť na sladké alebo sa zvýši citlivosť na vône z okolia. Tieto symptómy sa môžu objaviť 2 dni až 1 hodinu pred záchvatom.
Tieto prejavy sa nazývajú AURY migrény a môžu trvať 30 – 60 minút, až 90% pacientov trpiacich migrénou uvádza aj ďalšie obmedzenia
- alebo strata videnia, iskrenie a krivenie zorného poľa, zahmlenie
- vracanie alebo nevoľnosť, nechuť do jedla až odpor, záha, náhla intolerancia vône jedla
- precitlivenosť na svetlo, hluk a vône z okolia
- menej časté sú mravenčenie v končatinách, porucha reči alebo pocit opuchu krku, závrate
- náhla precitlivenosť na dotyk
- niekedy majú spomínané symptómy ale bolesť hlavy chýba,
- menej často sa môže sa prejaviť zimnica alebo náhle potenie, triaška
- na začiatku sa môže prejaviť ako tenzná bolesť, ktorá sa postupne vyvinie do migrény, a takto môže migréna aj skončiť
- pri trvajúcej bolesti záchvat smútku, depresívne prejavy, záchvaty plaču, úzkosti a hnevu
Menej časté sú prejavy bledosti v tváre, vpadnuté líca a ochabnutie pokožky tváre a krku. Oči pri záchvate stratia lesk a môžu začať slziť. Niektorým pacientom bolesť pulzuje v hrdle a dutinách, majú pocit upchatia nosa a pálenie sliznice.
Medzi prejavmi a intenzitou migrény je priama úmera – čím silnejší prejav, tým silnejšia bolesť.
Ak ste šťastlivci, tak do 4 hodín je po migréne, ale ak máte smolu, tak tieto stavy môžu trvať aj 7 dní. Samotná bolesť je charakteristická hlavne tým, že bolí len časť hlavy, alebo sa postupne bolesť presúva z jednej do druhej strany hlavy, premiestňuje sa a jej intenzita rastie alebo sa zmenšuje. Tam kde zvyčajne začne tak tam aj neskôr končí.
Frekvencia záchvatov sa môže meniť a býva najčastejšie cca 2 -3 záchvaty za mesiac. U niektorých pacientov sa migréna spája aj so sezónnosťou – napr. na jeseň a zimu sú častejšie.
Ak sa migréna opakuje v mesiaci tak že súčet dní s bolesťou presiahne viac ako 10, je potrebné vyhľadať lekára.
Ak bolesť presiahne trvanie 3dni, tak migréna sa stáva komplikovanou – DG status migraenosus.
PO ZÁCHVATE
- stav úplného vyčerpania a únavy trvajúci tak ešte 2 dni po záchvate
- potreba samoty
- ,,bolí celý človek“ zvýšená vnímavosť na bolesť ako takú, ako bolesť vnímate aj česanie vlasov, umývanie zubov, bolestivý tlak pri predklone alebo zohýbaní
- pokoj a spánok
Je dôležité si uvedomiť, že bolesť hlavy nemôžete podceňovať a je potrebné aj navštíviť lekára a stav priebehu migrén si zaznamenávať. To výrazne pomôže nastaviť efektívnu liečbu aj medikamentóznej alebo alternatívnej liečby. Efektívnou liečbou sa zníži frekvencia záchvatov, ich intenzita aj trvanie. Bolesť netreba vydržať, bolesti bez liečby vedú k trvalému poškodeniu psychiky pacienta a organizmu, hlavne žalúdka a čriev.
Menštruačný cyklus a migréna
Veľa žien dostane migrénu a má to časovú súvislosť s menštruačným cyklom. Je to tak, pretože zvýšenie alebo zníženie estrogénu v tele môže pôsobiť ako spúšťač bolesti v mozgu. Je ale nutné odsledovať tento súvis a potom podľa toho postupovať. Nie je však žiaden liek na predchádzanie migrény z tohto dôvodu. Je len možné urobiť opatrenia a predchádzať samotnému záchvatu alebo zmierniť jeho účinky. To platí aj pri klimaktériu.
Viem čo znamená bolesť hlavy, lebo sama som prežila niekoľko rokov s migrénou. Mávala som tie najťažšie záchvaty trvajúce 2-3 dni a aj 15 dní za mesiac. V zime to bolo ešte horšie. Dnes je to inak a ťažký záchvat som nemala už dva roky. Ak máte problémy aj vy, viem vám pomôcť.
AKO SI POMOCŤ ?
Asi to úplne bez tabletiek nebude, lebo príčina migrény je neurologická záležitosť a s jej schopnosťou prehnanej reakcie na spúšťač je niečo s čím ste sa narodili. Ale aj na základe vlastných skúseností vám viem pomôcť naučiť sa s ňou žiť, rozpoznať jej včasný príchod a tak jej predísť alebo skrátiť jej trvanie a intenzitu. Môže sa nám spolu podariť aj to, že tabletky budete u seba nosiť len pre istotu, ako dnes ja.
SPÚŠŤAČE
- potravinové / koreniny, nejaký druh potravín, alkohol /
- psychické / stres, vyčerpanie, šok, starosti, smútok, dojatie, depresia, rozrušenie /
- vonkajšie / hluk, svetlo,
- telesné / vynechanie jedla, diéta, lieky /
Ak chcete vedieť, či vaša bolesť je už migréna, skúste si urobiť Dotazník migrény a budete o svojom probléme vedieť viac. Ak potom budete chcieť skúsiť alternatívnu liečbu, kontaktujte ma. Zbavte sa tej ,,potvory“ čo najskôr.
Autor : Slavka Peško